Pracownicy Zakładu Dietetyki oraz studenci kierunku Dietetyka dołączyli do tegorocznej Nocy Naukowców z tematem „Ratując żywność – Ratujesz Ziemię”. Noc Naukowców online już w ten piątek, 24 września br., od godz. 16.

„Ratując żywność – Ratujesz Ziemię” to filmik edukacyjny, nagrany przez pracowników i studentów Dietetyki, ukazujący sposoby przeciwdziałania marnowaniu jedzenia (m. in. planowanie zakupów żywności, jej przechowywanie czy przygotowywanie posiłków) i zwiększającego świadomość konsekwencji tego problemu dla społeczeństwa i klimatu.

Ponad 30% całej wyprodukowanej na świecie żywności nigdy nie trafia na stoły konsumentów a razem z nią marnowana jest 1/3 zasobów zużytych w produkcji tego jedzenia, jak np. wody, nawozów, ludzkiej pracy czy szkodliwych gazów powstałych w wyniku produkcji, przechowywania, transportu czy przygotowania jedzenia w restauracjach.

Marnowanie przyczynia się do zmian klimatycznych - 8% globalnej emisji gazów cieplarnianych ma swoje źródło w zmarnowanym jedzeniu. Brak świadomości tego problemu, a czasem lekceważenia jego skali wiążą się z niewykorzystywaniem we właściwy sposób jedzenia. Tymczasem poza aspektem ekologicznym czy finansowym, marnowanie żywności ma również wymiar społeczny.

Program naszej Akademii:

•  „Czy skład Twojego ciała jest EKO?” – Zakład Antropologii i Biometrii, godz. 16.45-17.30 i 17.30-18.15
  • „Ptaki w mieście – jak je obserwować i fotografować?” – dr Wojciech Jarosz z Zakładu Biologii i Anatomii, godz. 17.00-18.30
  •  „Motion Capture w służbie sportu” – dr Michał Janowski z Zakładu Lekkiej Atletyki i Przygotowania Motorycznego, godz. 17.00-18.00
  •  „Ocena funkcjonalna w sporcie z wykorzystaniem testu FMS” – dr Łukasz Michałowski z Zakładu Kinezyterapii i Fizjoterapii Wieku Rozwojowego, godz. 18.00-20.00
  •  „Ratując żywność – ratujesz Ziemię” – dr Kinga Mruczyk, dr Małgorzata Mizgier, mgr Andżelika Cisek-Woźnik z Zakładu Dietetyki gorzowskiej Filii AWF Poznań

Wydarzenie online dostępne będzie na stronie: www.poznan.nocnaukowcow.pl/2021/

Koordynatorem Nocy Naukowców w AWF Poznań jest Sekcja Nauki.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z kręcenia filmu „Ratując żywność – Ratujesz Ziemię”.
Zdjęcia wykonała Studentka Oliwia Sobucka